Nike – živoucí legenda

1 054

Nike logoV lednu roku 1964 Phil Knight a Bill Bowerman založili novou sportovní značku, které dali název Blue Ribbon Sports. Kdo by jen tušil, že se jedná o původní název dnes největší sportovní značky na světě – NIKE.

 

Zakladatelé byli sportovci, běžci (atlet a jeho trenér), kteří se zamysleli nad tím, jak by ještě mohli svůj běh více zdokonalit. Oba toužili po dokonalých botách, které by jim pomohly k vítězství.

Logo NIKE

Tak typické a velmi jednoduché logo pro značku NIKE navrhla v roce 1971 studentka grafiky. Za svou práci byla tehdy placena na hodinu (přesněji, 2 dolary za hodinu). Za toto logo získala celkem 35 dolarů. Úsměvné, když si uvědomíte, že dnešní cena značky je 12 miliard dolarů. A co tedy vytvořila? Pokud jste si mysleli, že logem je fajfka, tak jste pěkně vedle. Logo totiž představuje křídlo řeckých bohů, protože název firmy je odvozen od řecké bohyně vítězství – Niké.

Co vyrábí NIKE

Původním stěžejním produktem značky NIKE byly boty. Dnes toho vyrábí samozřejmě víc, kromě bot nabízí milovníkům sportu a sportovní módy i sportovní oblečení a vybavení. Své produkty přitom tato americká značka pro lepší přehlednost rozčlenila do několika dalších značek, které pod tu stěžejní -NIKE spadají. Jedná se o Nike Golf, Nike+. Air Jordan, Nike Blazers, Air Force 1, Nike Dunk, Air Max, Foamposite, Nike Skateboarding a dále pak ještě i Converse, Jordan a Hurley International. Kdysi také NIKE mělo i značky Nike Bauer, Cole Haan a Umbro. Svůj sortiment prodává ve vlastních specializovaných prodejnách nazvaných Niketown, a pak je prodává celá řada obchodů zaměřených na sport. Sortiment naleznete vesměs v každém větším městě a nabízí je i lepší hypermarkety.

NIKE sportovní expert

NIKE si na své práci nechává doopravdy záležet. Součástí firmy jsou odborné laboratoře, které zkoumají, co sportovci potřebují, jaké mají nároky a co by jim pomohlo zlepšit jejich výkon, to vše bez ohrožení zdraví (jejich snahou je i snížení riziko zranění). Své poznatky pak přenáší do svých výrobků, technologie výroby i materiálů. Pracují pro ně ti nejlepší odborníci ze světa biomechaniky, fyziologie, biomedicínského inženýrství, strojírenství, fyziky, matematiky, kineziologie i systémů vědy.

NIKE sponzoruje mnoho špičkových sportovců

Nike prodejnyNIKE podporuje sportovce z celého světa, kteří se věnují různým sportům. Vůbec prvním sportovcem, kterého značka podporovala, byl rumunský tenista Illie Nastase. Posléze to byl pak běžec Steve Prefontaine. Dále společnost sponzorovala sedmibojaře Carla Lewise, Jacki Joynerová-Kerseeová a Sebastian Coe. Nike podporovala i Michaela Jordana v roce 1984 a nejen ten rok, podporovala jej po celou jeho kariéru i proto má Nike po něm nazvanou linii. Dalšími sponzorsky podporovanými sportovci byli i Spike Lee a Mars Blackmon. Zajímavostí je, že od roku 2005 začala Nike podporovat indický kriketový tým. Kromě toho všeho společnost podporuje atletický tým Penn State University. Dále sponzorovali i Ronalda, Ronaldinha, Christiana Ronalda, Didiera Drogbu, Neymara, Zlatana Ibrahimoviče, Maria Balotelliho, Weslyho Sneijdera, Weyna Rooneyho, Andrése Iniesta a Landona Donovana. K nejnovějším sponzorským aktivitám patřil i Oscar Pistorius, nejlepší golfista roku 2013 Rory Mcllroy a Nick Faldo.

NIKE Česká republika

Oficiálního autorizovaného prodejce u nás naleznete na webových stránkách www.nike.com/cz. Největšího specializovaného prodejce na tuto značku pak naleznete v centru Prahy i na webové stránce www.nikeprague.cz. Kromě těchto dvou míst ji však naleznete i v Intersportu, ve Sportissimu, v Total-store a jinde. Z outletových míst, kde si zboží této značky můžete pořídit i s 50% slevou zmiňme např. Freeport Fashion Outlet Hatě.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.