Revoluční Yves Saint Laurent

1 423

logo Yves Saint LaurentYSL, Yves Saint Laurent, je legendární značkou, zkrácenou verzí jednoho příliš dlouhého jména věhlasného návrháře. Skutečné jméno zakladatele luxusního módního domu je Yves Henri Donat Mathieu Laurent. Tento největší a nejznámější tvůrce módy dvacátého století přišel do Paříže z Alžíru a ve svých 18 letech zkusil své štěstí nejprve u Dioru.

O Yves Saint Laurent

Značka, která je dnes synonymem luxusu, vznikla v roce 1961. Právě tehdy si se svým tehdejším partnerem, Pierrem Bergém, rozhodl založit módní dům. Ohlas na jeho módu byl úžasný. V tomto domě začal navrhovat unisexové oblečení, při němž přenáší mužské prvky do dámské módy. Jedním z takových dnes typických kousků pro značku YSL jsou sako a nohavice. Byl to také právě on, kdo do dámského šatníku přinesl dámský kostým s nohavicemi a vytvořil ženskou verzi pánského smokingu. Později se pak zaměřil i na haute couture módu, dále si také pohrával i s futuristickým geometrismem, ale ten rychle ponechal za sebou a vrhl se na romantiku. Byla to doba, kdy velmi rád užíval safari motivy, průsvitné materiály, samet, načechrané košile, šátky okolo pasu a saténové nohavice. Od roku 1971 YSL významně figuruje i ve světě parfémů a kosmetiky. Již v osmdesátých letech minulého století se jeho dílo dostalo do Metropolitního muzea v New Yorku. Byl vůbec první žijící návrhář, kterému se to podařilo.

Yves Saint Laurent byl velmi bohatý, ale velmi nešťastný muž. Možná vás to překvapí, ale v reálu to byl plachý člověk, samotář, který neměl ani mnoho přátel. Jeho život byl propleten řadou eskapád, zhroucení, depresivních atak, upíjel se a míchal to s drogami. Jeho velkou múzou při tvorbě byla Catherine Deneuve.

Není se tedy čemu divit, že se dostal do finančních problémů. Pozoruhodně se tomu stalo až v devadesátých letech,kdy byl nakonec nucen společnost prodat jedné farmaceutické společnosti, od níž ji odkoupila Gucci. Yves Saint Laurent pak odešel do důchodu. Svou poslední přehlídku učinil v roce 2002 v Paříži. Po smrti Yves Saint Laurenta bylo několik jeho klíčových obchodů zavřeno. Značka funguje a je úspěšná dodnes.

Móda s visačkou YSL

Móda s visačkou YSL vždy překračovala dosavadní hranice a pousouvala je dál a dál. Jeho móda byla inovativní, neotřelá, originální a za každých okolností elegantní. Laurent přišel s roláky, kůží těsně na tělo, dámskými smokingy, vysokými holínkami. Bourání hranic pokračovalo i ve chvíli, když vstoupil do světa parfémů. Už jen ten název vůně udělat velký rozruch – Opium. Jeho snaha bylo vést společnost k otevřenosti  a zbavit ji zkostnatělého vnímání.

Parfémy Yves Saint Laurent

prodejna YSLParfémy od YSL jsou samostatnou kapitolou, protože jsou spojeny se skandály a potížemi. Rozruch způsobil již jeho vůbec první parfém, který nazval Opium, což v dané době byl hotový skandál. Navíc měl připomínat imperiální Čínu. Vůně byla záhadná a těžká. Na tak orientální vůni ale tehdejší svět nebyl vůbec připraven. Spor o parfém byl tak mocný, že jeho bývalý partner nakonec svůj podíl ve firmě odprodal. Parfém Opium se do Ameriky dostal až o mnoho let později, kdy jej konzervativní Amerika byla schopna přijmout.

Když pak YSL vytvořil parfém Champagne, tak to se zase nelíbilo vinařům. I zde se dlouhá léta soudil, až nakonec musel název vůně změnit, a tak jej dnes znáte jako parfém Yvresse.

Velkými hity YSL byly vůně In Love Again, což byl ovocný parfém, a pak také i sladká a nevinná vůně Baby Doll.

Velký skandál vyvolali i se svou poslední pánskou vůní M7, protože se tehdy na fotografiích v reklamní kampani objevilo nahé tělo francouzského mistra Evropy v judu – Samuela Cubbera. A když říkáme nahý, tak nahý se vším všudy.

YSL v Česku

Móda YSL se v Česku prodává a nebudeme lhát, hodně, ale přímo jejich butik u nás budete hledat marně. Jednotlivé kousky však nabízí např. butiky Douglas, Eiffel Optic, Sephora, Fann Parfumerie, Marionnaud atd.

E-shop Yves Saint Laurent

Oficiální e-shop naleznete na domovských stránkách samotné značky www.ysl.com. Kosmetiku této značky naleznete i na amerických stránkách www.yslbeautyus.com.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.